Prijatelj zaposlen u bankarskom sektoru mi se požalio da radi prekovremeno već više meseci bez ikakve nadoknade i „stimulacije“ poslodavca.
Šta zakon i praksa kažu na to?
Radno vreme definisano je Zakonom o radu kao vremenski period u kome je zaposleni dužan, odnosno raspoloživ da obavlja poslove prema nalozima poslodavca, na mestu gde se poslovi obavljaju, u skladu sa Ugovorom o radu.
Puno radno vreme iznosi po pravilu i 5 radnih dana sa 8 časova dnevno, svaki rad preko punog radnog vremena je prekovremeni, s tim da zaposleni može da radi najduže 12 časova dnevno, odnosno 48 časova nedeljno uključujući i prekovremeni rad. U slučaju više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran, a na zahtev poslodavca, zaposleni je dužan da radi duže od punog radnog vremena.
Zaposleni za svaki sat prekovremenog rada ima pravo na uvećanu zaradu u visini utvrđenoj opštim aktom i ugovorom o radu za prekovremeni rad i to uvećanje mora da bude minimum 26% od osnovice, to jest zarade koju ostvaruje za ugovoreno radno vreme.
Kakva je situacija u praksi?
Pojam prekovremenog rada pored zakona, itekako postoji i u praksi. Naime, Zakon predviđa da tokom jedne radne nedelje broj prekovremenih radnih sati može da bude najviše osam. Prekovremeno se radi uglavnom u privatnom sektoru, ali nije nepoznat ni u državnom sektoru.
Zakonom je predviđen niz zabrana prekovremenog rada zaposlenih, kao npr. zaposleni ne može da radi prekovremeno ako bi, po nalazu nadležnog zdravstvenog organa, takav rad mogao da pogorša njegovo zdravstveno stanje, zaposlena za vreme trudnoće i zaposlena koja doji dete ne može da radi prekovremeno, ako bi takav rad bio štetan za njeno zdravlje i zdravlje deteta.
Preostaje da se propisi dosledno primenjuju u praksi, a mehanizme da to učini ima država kroz pravosudni sistem i inspekcijske organe.
U tom smislu, ukoliko zaposleni smatra da poslodavac ne postupa u skladu sa Zakonom o radu, potrebno je da se obrati nadležnoj inspekciji rada, koja vrši nadzor nad primenom ovog zakona i drugih propisa o radnim odnosima.
Inspekcijska kontrola prekovremenog rada
U Zakonu o inspekcijskom nadzoru zadržane su odredbe kojim se dozvoljava inspektorima rada da tokom nadzora uzimaju izjave zaposlenih o tome da li njihov poslodavac vrši povrede zakonskih odredbi, bez obzira na to što radnike koji to potvrde izlažu riziku od otkaza. Često inspektor tokom nadzora ispituje zaposlene da li rade prekovremeno, ali ne vrši uvid u to da li poslodavac vodi evidenciju o prekovremenom radu, što je organ dužan u skladu sa zakonom ili od poslodavca traži da dostavi evidenciju prekovremenog rada, što bi predstavljalo pisani dokaz o eventualnom prekovremenom radu.
Naime, inspektor bi trebalo da proveri da li poslodavac vodi dnevnu evidenciju o prekovremenom radu / o radnom vremenu. Ukoliko to ne bio slučaj, inspektor rada bi trebalo da uzme izjave zaposlenih i poslodavca na okolnosti vezane za postojanje prekovremenog rada. Sve ovo je važno, jer pomaže zaposlenom u eventualnom sporu.
Umesto zaključka
I dok poslodavci smatraju da duži ostanak na poslu od dva do tri sata ne treba platiti, broj prijava inspekciji rada je nesrazmeran raširenoj pojavi istog, s obzirom na to da većina zaposlenih ima strah od gubitka posla ukoliko bi se usudila na prijavu poslodavca.
- Da bi zaposleni imao pravo na uvećanje zarade po osnovu prekovremenog rada potrebno je da je poslodavac zahtevao od zaposlenog da radi duže od punog radnog vremena i to u slučajevima više sile, iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran, kao i da je takav zahtev dat u formi odluke, odnosno pisanog
Odlukom Apelacionog suda u Beogradu Gž1 br.1888/2016 od 13.01.2017. godine potvrđena je presuda u kojoj je prvostepeni sud ocenio da ne može zaposleni sam po svom izboru raditi prekovremeno, već da je u skladu sa članom 53 Zakona o radu dužan da na zahtev poslodavca radi duže od punog radnog vremena, između ostalog i u slučaju kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran, ili posao koji je planiran, ali se zbog objektivnih razloga, koji su iznenada nastali, nije mogao završiti u toku radnog vremena. Zahtev tužioca za isplatu uvećane zarade biće odbijen ukoliko nije dokazao da je postojao prekovremeni rad, tj. da su postojali uslovi koji podrazumevaju postojanje prekovremenog rada,
Ukoliko imate pitanja ili želite konsultacije u vezi radnog prava možete se obratiti našem timu advokata.
Postovanje…Imam jedno pitanje.Imam ugovor o radu koji je na neodredjeno vreme,tj taj “ugovor za stalno“,i po tom ugovoru radim puno radno vreme(8 casova dnevno)odnosno cetrdeset casova nedeljno.Stim sto radimo i subote i subote nam se vode kao prekovremeni rad.Ali cesto u toku jedne nedelje od 5 radnih dana,poslodavac trazi da ostanemo dva sata duze od reguralnog radnog vremena od 8 sati.Znaci trazi da se radi 10 sati u tom danu,a radimo i tu subotu,celih 8 sati koji se vode kao prekovremeni rad.Negde sam procitao da poslodavac moze da zahteva samo 8 sati prekovremenog rada u jednoj nedelji,a sa tih 2 bi bilo 10 sati prekovremenog rada u jednoj nedelji.Posto se nisam osecao dobro,jako tesko sam dolazio do vazduha,rekao sam da ne mogu da ostanem danas tih dva sata prekovremeno,i dobio sam sluzbenu belesku od sefa smene i predlog da se kaznim,zbog toga kako on navodi,odbijanja posla,i kaze da sam duzan da radim 32 sata prekovremeno u mesecu.Kada sam hteo da uzmem tu belesku kao dokaz i resio da idem u administraciju da proverim da li je beleska po zakonu,odbili su da mi je daju,niti da je slikam.Valjda bi trebalo da i ja imam primerak o tome sto sam kaznjen i od koga! Zelim da proverim da li je imao osnova da mi daje sluzbenu belesku???